אדריכל פנים או מעצב פנים: מה ההבדל ומתי נזדקק לכל אחד מהם בתהליך השיפוץ

אם אף פעם לא הבנתם מה ההבדל בין אנשי המקצוע – אדריכל, מעצב פני, אדריכל פנים והנדסאי אדריכלות – תנו לנו לעשות לכם סדר ולומר לכם מי מהם מתאים לשיפוץ ומהם הפרמטרים לבחירה בכל אחד מבעלי המקצוע הללו.

תסכימו איתנו שאם החלטתם לעשות שיפוץ בבית, הרי ששלב התכנון שלו, הוא שלב משמעותי ביותר בכל התהליך. למעשה, בזכות התכנון הנכון, הרעיונות והחלומות של כולנו, יהפכו לשרטוטים מדויקים ואותם שרטוטים יתרגמו בצורה מושלמת את הרצונות שלנו. מלבד שלב התכנון, יש גם את השלב בו מחפשים את בעל המקצוע המתאים לביצוע העבודה.

אז מה ההבדל בין אדריכל פנים למעצב פנים?

מתקיים הבדל בסיסי בין בעלי המקצוע הללו. ההבדל מתחיל קודם כל בהכשרה המקצועית שיש לכל אחד מהם. אז איזה בעל מקצוע רלוונטי לנו בשיפוץ? תנו לנו לעשות לכם קצת סדר בבלגן.

אדריכלים מוסמכים לתכנון בתים והם גם מחויבים ללימודים של חמש שנים במוסד מוכר בארץ. לאחר הלימודים, הם גם מחויבים בתקופת התמחות. בסיומה, עליהם לעבור מבחן הסמכה. לאחר אותו מבחן, הם יכולים להירשם כאדריכלים מוסמכים. בזכות תעודת האדריכלות, הם מקבלים את האפשרות לתכנן בתים פרטיים. לאחר ההסמכה שהם עוברים, הם גם מקבלים סמכויות נוספות לתכנון, שאינן מוגבלות.

הנדסאי אדריכלות עוברים הכשרה שהינה קצרה יותר מזאת של האדריכלים. מדובר על הכשרה של שנתיים עד שלוש שנים. במסגרת ההכשרה, הם מקבלים תעודת הנדסאי של משרד התמ"ת ובזכות אותה תעודה, הם יכולים לבנות בתים פרטיים. אך לא מעבר. כלומר הסמכויות שלהם יחסית מוגבלות.

מעצבי פנים עוברים כל מיני סוגים של הכשרות. כך לדוגמה, יש מעצבי פנים שיש להם תואר ממוסד אקדמי. אותו תואר, נלמד בין שלוש לארבע שנים. בסיום התואר, הם יכולים לעצב חללי פנים בלבד. אגב, ניתן ללמוד עיצוב פנים גם באמצעות קורסים מקצועיים שונים. אלו נמשכים מספר חודשים ויש כאלה גם שנמשכים שנתיים.

מה זה אדריכל פנים?

כאשר שומעים את הביטוי אדריכל פנים, לא יודעים האם הביטוי מתייחס למעצב פנים או לאדריכל. כאן חשוב לנו לציין שבעל המקצוע היחיד שיכול להיקרא אדריכל פנים, הוא אדריכל. כל שאר בעלי המקצוע אינם אדריכלים. אגב, מרבית האדריכלים, לא יקראו לעצמם אדריכלי פנים. מדוע? משום שההכשרה שלהם נותנת להם את האפשרות לתכנן הרבה מעבר לאזור הפנים של הבית. אגב, אלו המכנים את עצמם אדריכלי פנים, יהיו למעשה מעצבי פנים שאינם אדריכלים. על פי החוק, אסור להם גם להציג את עצמם בצורה זאת. הם צריכים להציג את עצמם כמעצבי פנים בלבד. כך שכאשר אתם בוחרים לעבוד עם איש מקצוע, ראשית בדקו מהי ההכשרה שהוא עבר ובדקו שהיא אכן מתאימה לדרך ולצורה בו הוא מציג את עצמו בפניכם.

מה רלוונטי לשיפוץ?

על מנת לבצע תהליך של תכנון הכולל גם ליווי במסגרת השיפוץ, כל בעלי המקצוע שהוזכרו לעיל רלוונטיים. חשוב מאוד גם לקחת בעל מקצוע המתמחה בחלל מסוים שאתם רוצים לשפץ. לדוגמה, אם מדובר על שיפוץ המטבח על כל מרכיביו – מתכנון מיקום הארונות מחדש ועד בחירת ברזים מתאימים, רצוי לקחת בעל מקצוע שיש לו התמחות בכל הקשור למטבחים.

איך בוחרים מעצב פנים או אדריכל?

ראשית חשוב לסנן לפי מיקום. עדיף לכם לעבוד עם בעל מקצוע שנמצא באזור המגורים שלכם וזאת על מנת לא לשלם אקסטרה על נסיעות. מעבר לכך, בעל המקצוע גם יוכל להגיע אליכם בקלות ובמהירות (במידת הצורך). חשוב גם לבדוק המלצות על בעלי המקצוע וכמוכן אפשר לבקש לדבר עם לקוחות. מעבר לכך, רצוי גם לבדוק את ההכשרה וכמו כן את שנות הניסיון שיש לבעלי המקצוע. כאשר בחרתם את בעל המקצוע שענה על כל הפרמטרים שהוזכרו לעיל בהצלחה ושאתם באותו ראש איתו, אז כדאי לחתום על חוזה המפרט את העבודה שהוא יבצע ומה היא כוללת וכמו כן את לוח התשלומים.

השארת תגובה