מהם שלבי תכנון אדריכלי של פרויקט

כל פרויקט אדריכלי באשר הוא, מבוצע על פי שלבים מובנים ומסודרים. ישנם אדריכלים אשר מצליחים לשנות מעט את הסדר ולבצע מספר שלבים במקביל. להלן סקירה של מספר שלבים במהלך תכנון אדריכלי.

התחלת עבודה – מרבית האנשים, טרם תחילת העבודה על הפרויקט ירצו להיפגש ולהכיר את האדריכל המיועד. בפגישה, חשוב להסתכל ולהתרשם מעבודות קודמות ובעיקר להרגיש את הכימיה בינכם. פרויקט אדריכלי הוא תהליך המתפרש לאורך זמן ולכן חשוב מאוד שתהייה כימיה מתאימה בין האדריכל לבין הלקוח, החל מהשלב הראשוני, לאורך ביצוע הדמיות אדריכליות המגיעות לאחר יצירת העיצוב ועד לקבלת המפתח לבית הגמור והמוכן.

השלב הבא יהיה העברת כל הנתונים, רצונות דרישות וקבלת הצעת מחיר לפרויקט מאותו אדריכל נבחר. במידה וההצעה מאושרת בין הצדדים הרי שניתן להתחיל את העבודה.

בשלב הבא תיפגשו בשנית עם האדריכל וזהו בדיוק הזמן לתאם ציפיות ולהבין קצת יותר לעומק את פרטי הפרויקט מפי האדריכל עצמו. חשוב להעביר את כל הדרישות והצרכים בפגישה זו מכיוון שהאדריכל יתכנן את הפרויקט בהתאם אליהם. במידה ואין לכם עדיין תקציב סגור לטובת הפרויקט, זהו הרגע להגיע אליו ותוכלו להיעזר באדריכל על מנת להבין האם התקציב שלכם ריאלי או שמא יש לעשות שינויים על מנת להישאר במסגרת התקציבית.

השלב הבא יהיה הגשת קונספט בקנה מידה 1:100. הקונספט ימחיש את צורת הבית (הן חיצונית והן פנימית) וכיצד הוא עתיד לעמוד על המגרש. אם טרם שמעתם את המושג הדמיות אדריכליות אזי בשלב זה תוכלו ממש לקבל אותה ולראות הדמיה מלאה ומוחשית של כיצד הבית שלכם עתיד להראות ולהיות מחולק. בעזרת ההדמיה, גם הלקוח בעל חוסר הבנה ולו הבסיסי ביותר, יוכל לראות ויזואלית את הבית העתידי ובמידה ויש שינויים שירצה לעשות, זהו הזמן והעיתוי המתאים ביותר.

לאחר שהקונספט מאושר, תוכן תוכנית עיצובית לאישור.

ברגע בו יש לאדריכל את התוכנית העיצובית, השלב הבא יהיה הגשת היתרים לוועדה המקומית לתכנון ובניה. כאן עליכם לצפות ולהבין כי יתקבלו רשימת דרישות או הנחיות שונות מהוועדה ועל פי אלו יש להגיש את תוכנית העבודה ביחד עם המהנדס בקנה מידה 1:50.

התוכניות עבודה הללו הן מאוד חשובות, שכן הן אלו אשר יעזרו בקבלת הצעות מחיר מדויקות מכלל הקבלנים החיצוניים, העתידים לעבוד על הפרויקט שלכם. שלב זה גם יכיל את לוחות הזמנים לביצוע הפרויקט עד לרמת התאורה בבית.

מכאן והילך, מסתיימת לה עבודת האדריכל אך לא מעט אדריכלים מלווים את הלקוחות שלהם בפגישות הבאות עם הקבלנים, פיקוח הבנייה ואף עם מעצבי הפנים. הכל תלוי אדריכל ובהסכם שלכם עימו.

לסיכום, תהליך תכנון פרויקט אדריכלי מורכב ממספר שלבים אך אין ספק ששלבים נוספים יכולים להתווסף ועבודת האדריכל המסורתית יכולה לגלוש לשלבים נוספים. הכי חשוב, שתבחרו אדריכל שאתם מרגישים, שאתם יכולים לסמוך עליו ושהוא מצליח לעצב עבורכם את פרויקט החלומות שלכם.

השארת תגובה