מהי אדריכלות ירוקה

אדריכלות ירוקה, או בשמה המוכר יותר בנייה ירוקה נועדה ליצור סביבת מגורים, שמאפשרת חיסכון במשאבים ושמירה על כדור הארץ. אדריכלות ירוקה תבוא לידי ביטוי בבידוד טוב יותר לתקרה ולקירות, שימוש רב באור טבעי וכן שימוש במערכות חשמל חכם.
מהי אדריכלות ירוקה, ומדוע היא כה נחוצה בעידן המודרני ?

אדריכלות ירוקה בישראל

כאמור, מטרתה העיקרית של האדריכלות הירוקה היא ליצור מבנים, אשר מתמודדים עם תנאי האקלים הקשים, השוררים באזורם באמצעות בידוד טוב יותר, שיפועים, חומרי גלם טבעיים יותר ומערכות חשמל חכמות, שמביאות לחיסכון אנרגטי של עשרות אחוזים בשנה.

רבים אינם יודעים, אך בניינים, שאינם ירוקים, אחראים על 40% מפליטת הרעלים אל שכבת האוזון בכדור הארץ. בניינים אלו אוגרים חום בקיץ ופולטים קור בחורף, הם נדרשים למערכות הסקה וצינון יקרות, ופוגעים באיכות החיים של הדיירים, המקיימים אורך חיים בתוכם

בבנייה ירוקה, מנסים לשנות את המצב הזה ולבצע שימוש בחומרים טבעיים יותר, ורצוי, כאלו המגיעים מסביבת המחייה, בנגב, ניתן למצוא כיום ישובים, אשר נבנו מאדמה ובוץ, זוהי גם צורת ביטוי של אדריכלות ירוקה. סמוך לבאר שבע, קיים פרויקט, שיודע למקסם את הרוחות העזות, שנושבות שם, עד כדי כך, שלא נדרש לבצע שימוש במיזוג אוויר בקיץ.

יותר ויותר אדריכלים וקבלנים מציעים יחידות דיור, שנבנו באדריכלות ירוקה, וכוללים בין היתר:
יצירת פתחי אוורור ותאורה טבעית, והסתמכות על אור טבעי לאורך שעות היממה.
שילוב של מערכות חשמל חכם, אשר מאפשרות לתכנן את צריכת החשמל היומית ואף לתזמן אותה.
בידוד תרמי בין התקרות והקירות, כך שקרינת השמש, לא תחדור למרחבי המחיה הפנימיים.
יצירת פטיו וגינות צל למרגלות הבניין, כך שהדיירים יוכלו להינות מסביבה מאווררת ולשבת באוויר הפתוח.
שילוב של מערכות אינסטלציה, שמתוכננות לחיסכון במים, שילוב של מערכות איסוף למי המזגנים לצורך השקיית הגינות המשותפות.

מעבר לכך, בבניינים המאופיינים בבנייה ירוקה קיימת חשיבות ליצירת אורך חיים בריא וחסכוני באנרגיה מזהמת, שבא לידי ביטוי בהקצאת מקום לביצוע פעילות גופנית ואחסון אופניים על מנת לעודד את הדיירים לבצע בהם שימוש שוטף.

בבנייה ירוקה, נראה בניינים ירוקים יותר, פתוחים יותר, מעודדים תקשורת, ומצליחים להביא לחיסכון של 30% מצריכת האנרגיה של הבניין ופליטת המזהמים ממנו לסביבה.

מדוע בנייה ירוקה כה נחוצה בעידן המודרני?

המהפכה התעשייתית שינתה לחלוטין את אורך החיים שלנו, אנחנו רצים יותר, מזהמים יותר, ופוגעים בכוכב, שמזין אותה, ומאפשר לנו לקיים פה חיים. רוב הגזים הרעילים, שנפלטים אל שכבות האוזון, נובעים מקיום אורך חיים, שתלוי באנרגיה מזהמת: שימוש במכוניות, הסקה בנפט, חשמל, שמקורו בנפט, שימוש לא מבוקר בחשמל בשל ההרגל והנוחות, וזניחה של הרגלים, שבעבר היו חלק מהשגרה היום יומית כמו רכיבה על אופניים או צעידה ברגל במקום נסיעה ברכב (גם אם מדובר במרחקים קצרים)

בנייה ירוקה נועדה להשיב את החמצן לכדור הארץ ולריאותינו, להפוך את הסביבה שלנו לאורגנית יותר, ולאפשר לנו איכות חיים פרודוקטיבית יותר.

השארת תגובה